Ova gusta čorba se vrlo lako pravi, a razlikuje se od drugih čorbi na koje smo navikli, zahvaljujući njenom pikantnom slatkasto-ljutom ukusu.
Pečena šargarepa postaje još slađa, nego sirova. Zahvaljujući ljutkastom đumbiru i kari začinu ukus šargarepe postaje još izraženiji.
Sa dolaskom jesenjih dana sve više koristim đumbir, koji jača imunitet i ubrzava metabolizam. Kod nas u kući đumbir se brzo troši: ujutru ga dodajem u ceđeni sok i/ili u biljni čaj, a uveče – u čorbe, salate i glavna jela. Kari je odlična mešavina začina koju često dodajem ne samo u čorbe i kuvana jela, već i u salate. Više začina = više ukusa i arome!
Čorba od pečene šargarepe
(2-3 porcije)
- 5 velikih šargarepa
- 3 paradajza
- 1 glavica crnog luka
- 5 čenova belog luka
- 1,5 kašičica karija
- sušeni bosiljak ili drugo začinsko bilje
- 1 kašičica narendanog đumbira
- sok 1/2 limuna (nije obavezno)
- oko 2 šolje vrele vode
- so i biber
Naseckajte šargarepu na kolutove, a paradajz i crni luk naseckajte na 4 dela. Naseckano povrće i beli luk namažite malom količinom prečišćenog putera (gi) ili nerafinisanog ulja, poređajte na pleh i pospite karijem i bosiljkom. Pecite u rerni na temperaturi 180˚С oko 20-30 minuta, dok šargarepa ne postane mekana.
Pečeno povrće ubacite u blender zajedno sa par šolja vrele vode, sokom limuna, narendanim đumbirom i kašičicom karija. Ako koristite umesto blendera štapni mikser, onda prvo dobro izmiksajte svo povrće, pa tek onda dodajte vodu. Na kraju dodajte so i biber. Bez kuvanja, čorba je gotova!
Kako bi dobili još interesantniji ukus, možete dodati u tanjire nekoliko komada mladog kozjeg sira i svežu rukolu ili peršun. Njam njam!
P.S. Ukoliko imate pri ruci neki komad bundeve sa kojim ne znate šta ćete, možete da ga naseckate na komadiće i da zapečete bundevu sa ostalim povrćem.
Recepti su primamljivi jel corbe su bogate vitaminima i mineralima koje ljudi u godinama trebaju.