Detoks za žene

„Detoks za žene“ je četvoronedeljni program koji rešava tipično ženski problem viška gljivičnih kultura, viška kilograma i kožnih problema. Zahvaljujući čišćenju organizma postiže se prirodna lepota i zdravlje.

U prethodnom postu sam pisala o osnovnim principima detoks ishrane po sistemu nutricioniste Natalije Rouz kojih se pridržavam već godinama.

Natalija Rouz često govori o razlikama u ishrani i varenju kod muškaraca i žena. Jedne te iste namirnice muškarci mogu da svare brže od žena, bez ikakvih posledica. U ženskom organizmu pod uticajem hormona estrogena gljivice se brže razmnožavaju. Žene su podložnije višku kilograma, promenama raspoloženja, zavisnosti od slatkiša i testa, kožnim problemima i depresiji zbog svog izgleda. Brojne kreme i pilinzi pomažu protiv simptoma, ali ne rešavaju unutrašnje uzroke spoljašnjih problema.

Osnovni faktori razvoja gljivičnih kultura su: previše šećera i brašna u ishrani, kao i upotreba lekova, pogotovo antibiotika i hormonskih preparata (na primer, antibebi pilula). Ukoliko redovno konzumirate industrijsko meso, piletinu i mlečne proizvode, računajte da ste uneli u sebe i antibiotike, jer obično meso iz prodavnica potiče od životinja kojima se daju antibiotici i hormoni.

Simptomi viška gljivičnih kultura u organizmu su: akne i bubuljice, ekcem, alergijske kožne reakcije, slaba koncentracija, depresija, kandida i druge gljivične infekcije, hroničan umor, gasovi, problemi sa varenjem, kao i tvrdoglavi kilogrami (koji neće da odu bez obzira na sport i dijetu).

Prvo što je potrebno uraditi – „oduzeti“ glivičnim infekcijama hranu.

Drugo – izbaciti proizvode teške za usvajanje od strane organizma.

Treće – poštovati Quick exit principe u kombinovanju namirnica.

Četrvti korak je povećati pauzu između osnovnih obroka. Pre ručka je poželjno piti samo sveže ceđene sokove od povrća, a za užinu uzimati sveže povrće koje se lako vari i kombinuje se sa svim drugim namirnicama. Idealno je da imate dva osnovna obroka – ručak i večeru.

Peti, finalni korak je izbacivanje toksina. Sveži ceđeni sokovi, sirovo povrće i voće oslobađaju nagomilane toksine. Najefikasniji način za izbacivanje toksina iz crevnog sistema je uraditi kurs hidrokolon terapije. Sauna i fizička aktivnost takođe doprinose tome.

Tokom detoks programa iz ishrane se izbacuju sledeće namirnice:

  • svi proizvodi od belog brašna,
  • sve vrste šećera sem stevije (čak će i med, malteks i agavin sirup hraniti glivične bakterije)
  • žitarice (sem prosa, heljde i kinoe)
  • mahunarke (jer su teški za varenje)
  • svo voće, sem zelenih jabuka, grejpfruta i bobica. (Voće je zdravo, ali ukoliko imate višak gljivičnih kultura, šećeri iz voća će doprinositi njihovom razmnožavanju. Kada budete uništili gljivične bakterije, moći ćete ponovo da uključite u ishranu sočno i ukusno voće).
  • orašasti plodovi (teški su za varenje)
  • pasterizovani mlečni proizvodi (teški su za usvajanje, zakiseljavaju organizam, stvaraju sluz. Međutim, kozji i ovčji sir se usvajaju mnogo bolje od kravljih proizvoda, zato Natalija Rouz preporučuje kozji sir u ovoj detoks-dijeti)
  • meso (zakiseljava organizam, teško je za varenje, obično sadrži nezdrave masti, hormone i antibiotike)
  • proizvodi od soje (poznati alergen, sadrži fitoestrogene i zakiseljava organizam)
  • alkohol, duvan, kafa i čajevi (sem biljnih, njih možete piti bez ograničenja).

Osnova ishrane tokom detoks dijete su: sokovi od povrća, sirovo i kuvano povrće, neslatko voće (bobice, zelene jabuke, grejpfrut), sok limuna, avokado, kozji i ovčji sir, mleko i jogurt; proso, kinoa, heljda;  batat, bundeva i cvekla; ponekad organska jaja i kvalitetna riba.

Biljna ulja mogu da otežavaju čišćenje, pogotovo za žene. Ukoliko baš želite da dodate ulje, uvek birajte hladno ceđena devičanska ulja i nemojte preterivati. Za kuvanje/pečenje/prženje bolje je koristiti kvalitetni organski puter ili gi (prečišćeni puter) – bolje podnosi visoke temperature i lakši je za varenje od biljnog ulja.

Ceđeni sokovi od povrća sa zelenišem glavni su uslov ovog detoks programa. Prva stvar koju treba da uradite ujutru je da popijete nekoliko čaša vode. Zatim, posle nekog vremena, kada osetite glad (treba da osluškujete svoj organizam), popijte sok od povrća. Polovina soka treba da se sastoji od lisnatog povrća i začinskog bilja – celer (list), krastavac, zelena salata, spanać, raštan, lisnati kelj, peršun. Druga polovina soka je povrće po vašem ukusu (šargarepa, cvekla, kupus, bundeva, đumbir). Da bi sok bio slađi, možete dodavati zelene jabuke, sok limuna ili steviju. Sok može da bude i krajnje jednostavan, na primer, šargarepa + celer ili spanač + krastavac. Ili probajte ovaj sok sa komoračem.

Za ručak i večeru treba da pojedete veliku salatu od svežeg povrća, plus dodatno (po izboru):

  • kuvano povrće
  • avokado
  • riba ili kozji/ovčji sir
  • jelo na bazi kinoe, heljde ili prosa
  • skrobasto povrće (batat, cvekla, bundeva)

Ponekad nakon večere možete pojesti crnu čokoladu (sa što većim procentom kakaoa) ili popiti čašu crnog vina.

Jako je bitno da se tokom ishrane pridržavate principa pravilnog kombinovanja namirnica, o čemu sam detaljno pisala ovde.  Glavni princip je ne kombinovati u istom obroku skrobasto povrće (batat, cveklu, bundevu), žitarice i mahunarke sa životinjskim proteinima, jer to zahteva više energije za varenje i usporava proces čišćenja organizma.

Takođe, u borbi protiv gljivičnih infekcija preporučuje se upotreba probiotika, ulja origana (najbolji prirodni lek protiv kandide!) i belog luka.

Nakon 4 nedelje ove ishrane, možete vratiti u vašu ishranu voće, suvo voće, med, orašaste plodove i kvalitetne žitarice. Njihovo pravilno kombinovanje, nakon detoksa obično daje odlične i dugoročne rezultate.

Moje iskustvo detoks dijete

Bez obzira što se već duže vreme hranim u skladu sa generalnim principima sistema ishrane Natalije Rouz, rešila sam da bolje očistim organizam putem detoks-dijete za žene.  Već posle prvih nedelju dana, osetila sam rezultate: mnogo više energije, manje mi se spavalo, lakše sam ustajala ujutru.

Mislila sam da će mi biti teško da se naviknem na doručak ceđenim sokovima i na to da ne jedem odmah čim se probudim. Međutim, to mi je bilo najlakše! Vrlo brzo sam se navikla da pre doručka popijem 4-5 čaša vode (filtrirane), a kasnije (2-3 sata nakon ustajanja) da iscedim sok od povrća i zeleniša. Najčešće sam pravila sledeće kombinacije: raštan+krastavac+zelena jabuka+limun+đumbir, šargarepa+đumbir+celer list+peršun, pa bezbroj kombinacija od onoga što imam u frižideru.

Skoro uvek sam dodavala sok limuna jer on „neutrališe“ prejak ukus lisnatog povrća. Ako sam morala da idem negde ujutru, pravila sam više soka i nosila sam ga sa sobom u flašici. Zaista nisam osećala glad pre ručka. Ukoliko nemate sokovnik, sada imate u prodaji i pakovane ceđene sokove od povrća, tako da ni to nije problem.

Jednom dnevno sam pravila ogromnu salatu koju bih jela i za ručak i za večeru. Salatu sam pravila od svog dostupnog povrća i bilja (krastavac, paradajz, paprike, rotkvice, kupus, šargarepa, više vrsta zelenih salata, spanać, peršun, maslačak, korijander, potočarka, radič itd.). Za ručak sam u salatu dodavala ili avokado ili kozjir sir i prepeličja jaja ili malo žitarica (samo kinoa, proso ili heljda) ili kuvano povrće. Probajte

Večera, prema programu Natalije Rouz, treba da bude osnovni obrok, jer će organizam imati dovoljno vremena da ga svari pre doručka. Večeru sam počinjala salatom od svežeg povrća i bilja, a zatim sam jela kuvani obrok: povrće ili žitarice, ribu ili kozjir sir. Ponekad sam pravila potaže i uz obrok-salatu mi je bilo sasvim dodovljno. Što se tiče samih jela, tu nije bilo nikakvih promena za mene, jer već godinama sledim principe kombinovanja namirnica tokom kuvanja. Nakon večere ponekad sam jela crnu čokoladu (koja je dozvoljena u malim količinama).

Evo nekoliko mojih omiljenih recepta koji vam mogu poslužiti kao inspiracija za detoks obroke:

Kinoa sa brokolijem i limunom, Salata od karfiola sa kozjim sirom, Salata sa leblebijom i avokadom, Salata sa krastavcem , avokadom i susamom.

Šta mi je bilo najteže? Najteže mi je bilo da ne grickam ništa između osnovnih obroka (jer sam se navikla da stalno nešto žvaćem), i da poštujem pravilo da razmak između obroka bude najmanje 3-4 sata. Ali drago mi je što sam se oslobodila te navike. Zašto je to loše? Zato što, ukoliko ne poštujete to pravilo, vaš stomak još nije stigao da u potpunosti svari prethodni obrok, a vi mu dajete novu porciju, što zahteva da on troši više energije i vremena na varenje.

Teško mi je bilo i da skroz izbacim kafu, jer volim ponekad da je popijem. Međutim, na sopstvenom primeru sam videla da ceđeni sokovi mi daju više energije ujutru i ta energija traje duže. Takođe, prema Nataliji Rouz, jako je nezdravo popiti kafu posle zdravog ručka, jer kafa zakiseljava organizam i bukvalno poništava sve to dobro i zdravo što ste uneli u svoj organizam sa, recimo, salatom. Tako da, ako baš želite da popijete kafu, onda je bolje popiti na prazak stomak.

Rezultati nakon 4 nedelje detoks-dijete: bolja koža i kosa, više energije, bolje raspoloženje, osećaj lakoće u telu, nestale su tegobe sa stomakom (ponekad sam imala nadimanja i probleme sa varenjem). Nemam viška kilograma, tako da je moja težina ostala otprilike ista, samo se smanjio procenat sala. Tokom dijete sam nastavila da idem u teretanu (i to prepodne, posle čaše ceđenog soka).

Još jedna od prednosti ove dijete je da se nakon mesec dana naviknete na novi način ishrane i nastavljate da se hranite tako, da jedete salatu uz svaki obrok, da pijete sokove i smutije za doručak i odbijate junk food.

Share

Share to Google Buzz
Share to Google Plus

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen + 16 =