Ovaj put u rubrici „Izbor meseca“ su stvari koje sam kupila u Amsterdamu gde sam provela novogodišnje praznike. Amsterdam je divan grad za ljubitelje zdrave ishrane, jer tamo postoje celi supermarketi zdrave i organske hrane sa ogromnim izborom svega i svačega, juice-barovi, prodavnice različite nacionalne hrane (kineska, japanska, indonežanska itd.) i organske pijace. A tek prodavnice sa opremom za kuvanje gde možete naći šta god vam padne na pamet!
Ovo su moji kuhinjsko-kuvarski „trofeji“ iz ovog lepog grada. Većinu od navedenih stvari možete naći i u Srbiji, ali u Evropi su znatno jeftinije.
1. Med od korijandera. Veliki sam ljubitelj korijandera u svakom obliku, tako da nisam mogla da prođem pored ove teglice eko-meda. Doduše, ovaj med nema baš ukus na korijander, ali je jako ukusan.
2. Bamboo steamer ili korpice od bambusa za kuvanje na pari. Oduševila sam se šta sve može da se sprema uz pomoć ovog jednostavnog pribora za kuvanje. Dve korpice od bambusa napunjene povrćem (ili šta god kuvate) stavljaju se na lonac u kojem vri voda i za nekih 10-15 minuta imate zdrav i ukusan obrok, bez ulja, masnoće i aditiva. Namirnice zadržavaju izvorni ukus, miris, boju, teksturu i što je najvažnije, zdrave sastojke. Odlična (i ekološka!) alternativa skupim aparatima za kuvanje na pari, a sigurna sam da mogu da se nađu i u Srbiji (kod kineza).
3. Organski Stropvafel kolači. Ova preukusna holandska poslastica, „Dutch stroopwafels“ može da se nađe i u „bio“ izdanju, sa sastojcima iz ekološkog uzgoja. Postoje i vafli napravljeni od speltinog brašna umesto pšeničnog i sa medom umesto karamele.
4. Peruanska maka. Prah korena peruanske biljke maka je izuzetno zdrav dodatak ishrani. Maka pomaže u regulisanju i kontroli normalnog funkcionisanja organizma, jača imunitet, otklanja hronična stanja umora i stresa, reguliše hormone i normalizuje endokrini sistem, stimuliše rad mozga, poboljšava cirkulaciju. Sadži: Vitamine B1, B2, B12 i C, alkaloide, mikro i makro nutrijente, belančevine, vlakna, masne kiseline, tanin, natrijum, kalijum, kalcijum, bakar, cink, gvožđe, mangan, fosfor, silicijum, selen, jod i magnezijum. Po sadržaju kalcijuma znatno premašuje mleko. Pomaže kod menopauze i neplodnosti, ublažava simptome PMS-a, jača libido i potenciju, povećava energiju u telu. Koristi se kao dodatak raznim jelima, zdravim poslasticama, šejkovima.
5. Čia semenke. Kao i peruanska maka, čia spada u takozvane „superfood“ namirnice i poreklom je iz Centralne Amerike. U proteklih nekoliko godina postala je globalno popularna kao dobar izvor omega 3 esencijalnih masnih kiselina. Sadrži 6 puta više kalcijuma nego punomasno mleko, 3 puta više gvožđa nego spanać, 15 puta više magnezijuma nego brokoli, 20% više vlakana nego laneno seme, 60% masnoća u semenkama su Omega-3 masne kiseline. Sadrži još: cink, mangan, vitamine A, D, E, K, vitamine B grupe.
Upotreba čia semenki olakšava probavu, reguliše ravnotežu elektrolita u telu, ubrzava razgradnju masti u telu, pomaže kod gubitka kilograma, pruža osećaj sitosti, revitalizuju mišiće. Čia semenke odlične su za sportiste i ne sadrže gluten.
U kuvanju samlevene čia semenke koriste se kao zamena za jaja, za pravljenje pudinga, za zgušnjavanje čorbi, šejkova i sokova.
Maku i čia semenke možete kupiti i u Srbiji, u prodavnicama zdrave hrane.
6. Organsko kokosovo ulje koje je postao obavezna namirnica u mojoj kuhinji. Koristim ga kao zamenu za puter u pripremi poslastica, dodajem u čorbe, smoothie i salate. Pored toga, savršeno je prirodno sredstvo za negu lica i tela. Kao i mnoge druge zdrave namirnice, kokosovo ulje u Amsterdamu je dosta jeftinije nego u Beogradu.
7. Eko posuđe. Zaljubila sam se u ovaj set ekološkog posuđa holandske firme Zuperzozial. Posuđe je iz „Raw Earth“ kolekcije, napravljeno od lakog i tankog prirodnog materijala u čijem sastavu su vlakna bambusa i prah kukuruza. Ne može da se razbija, pere se u mašini za sudove i 100% je biorazgradivo. Uživam da pijem sveže ceđene sokove iz novih bio čaša 🙂
8. Sokovnik Hurom. Ovo je definitivno best buy kupovina. Novi Hurom slow juicer (sokovnik za sporo ceđenje) je poslednja generacija sokovnika koja zadržava više vitamina, enzima i antioksidanata zahvaljujući tehnologiji kompresije sa malom brzinom okretanja svrdla. Hurom cedi sokove sa brzinom od 70 obrtaja u minuti, ne proizvodi toplotu i ne meša sok sa vazduhom. Zbog niskih malih obrtaja sok će duže vremena ostati svež sa puno enzima. Pored ceđenja sokova od povrća i voca, Hurom je idealan za ceđenje sokova iz lisnatog povrća i pšenične trave. Hurom je inače najbolji proizvođač sokovnika za hladno ceđenje, a svoje proizvode prodaje pod brendovima Hurom, Oscar, Omega, Versapers i druge.
Količina soka koju dobijate od malo voća i povrća je stvarno zapanjujuća. Svaki dan eksperementišemo sa različitim sastojcima i ukusima koji nikada ne mogu da dosade.
Ovi sokovnici prodaju se i u Srbiji, a kupili smo ga u Holandiji, jer zahvaljujući povraćaju poreza izašlo je dosta jeftinije.