Ove godine puno eksperimentišem sa koprivom u svojoj kuhinji. Ispostavilo se da nije samo izuzetno zdrava, već je i mnogo ukusna! U ovom postu sa zadovoljstvom ću podeliti sa vama svoja otkrića i recepte sa koprivom, pogotovu što sezona koprive i dalje traje i to je odlična prilika da se bolje upoznate sa ovom samoniklom biljkom.
Podsećam vas da je samoniklo bilje nešto najzdravije što možete da unosite u svoj organizam, jer uzima sve najbolje iz prirode, obiluje nutrijentima, a uz to nije tretirano nikakvom hemijom.
Pored toga, sam proces branja divljeg bilja ima nešto magično i meditativno u sebi, nešto što nas duboko povezuje sa prirodom i zemljom, vraća nas u prošlost i podseća na značaj sezonskih namirnica, a onda kad spremamo i jedemo tu hranu, osećamo dublju zahvalnost prema prirodi, dok punimo naše telo vitaminima i energijom.
Nemojte da se plašite da probate novo. Karantin je gotov, idite u prirodu, šetajte po šumama, berite koprivu i uživajte u ovim toplim majskim danima 🙂
Zašto je kopriva korisna?
Kopriva je jedna od biljaka sa najbogatijim sastavom. Sadrži puno proteina, vitamina C, A, B2, B5, K, minerala (fosfor, gvožđe, magnezijum, bakar, kalijum, silicijum). Tokom mnogih godina koristila se za zaustavljanje unutrašnjih krvarenja. To je povezano sa visokim sadržajem vitamina K koji je poznat i kao koagulacijski vitamin, jer ima važnu ulogu u zgrušavanju krvi.
Zahvaljujući kombinaciji gvožđa i proteina koji se lako usvajaju kopriva jača krv pa se koristi kod lečenja anemije, malokrvnosti i brzog umaranja.
Takođe, koristi se u lečenju artritisa, reumatizma, tuberkuloze, bronhitisa, nesanice, bolesti bubrega i mokraćnih puteva, išijasa i drugih bolesti. ublažava bolove u zglobovima
Kopriva je provereni prirodni lek protiv opadanja kose i pozitivno utiče na rast, njenu jačinu i gustinu. Zato koristim jedan mali trik – ostavljam vodu u kojoj sam kuvala koprivu i koristim je kasnije za pranje kose, odnosno ispiram kosu poslednji put sa tom vodom. Voda od koprive dobra je i kao tonik za lice, posebno u slučaju akni i pigmentacije.
Čaj od koprive olakšava simptome sezonske alergije, jer smanjuje nivo histamina u telu.
Kontraindikacije
Što se tiče konzumiranja koprive u ishrani, možete je jesti slobodno, jer je sezona sveže koprive (par meseci godišnje) suviše kratka da biste uspeli da na neki način oštetite organizam. Što se tiče čaja od sveže ili suve koprive, treba da budete oprezni ako imate sledeće bolesti: venska tromboza i visoki pokazatelji protrombina, upale bubrega, hipertenzija i ateroskleroza.
Kako i kada brati koprivu?
Najzdravija je mlada kopriva koja još nije počela da cveta. Zato je najbolje vreme za njeno branje je od aprila do kraja maja. Trebaće vam debele rukavice i makaze, tako da kad idete u prirodu, ponesite ih sa sobom, jer bez rukavica branje koprive može da bude vrlo mučno.
Birajte biljke koje nisu visoke (10-15 cm) i secite samo gornje listove i vrhove. Berite koprivu samo u ekološki čistim mestima, što dalje od grada.
Kako „ukrotiti“ koprivu?
Kopriva neće da vas ožari, ako poštujete mere opreza. Pre svega, odvojite listove, jer zapravo stabljika obiluje sitnim iglicama koje izazivaju peckanje. Radite to u rukavicama! Ako ćete odmah da pravite nešto sa koprivom, operite je tako što ćete potopiti listove u šerpu, malo promešati kašikom i prosuti vodu. Na taj način ćete da se otarasite i sitnih insekata koji mogu da ostanu između listova.
Kopriva se najčešće koristi u barenom obliku. Potrebno je da ubacite listove u kipuću vodu sa malo soli na 1-3 minuta. Ako su listovi baš mladi, dovoljno je da ih samo stavite u cediljku i prelijete vrelom vodom. Nakon toga ih možete slobodno upotrebljavati, neće vas ožariti J
Kako biste sačuvali jarko zelenu boju koprive u jelima, nakon što je obarite, stavite koprivu na par minuta u ledenu vodu, pa tek onda procedite.
Kako čuvati koprivu?
Svežu (neopranu) koprivu najbolje je čuvati u zatvorenoj kutiji u frižideru. Barenu koprivu isto čuvajte u zatvorenom kontejneru i upotrebite u roku od 3 dana.
Takođe, možete da zamrznete koprivu kako biste je mogli kasnije koristiti za čorbe ili druga jela. Nakon što ste obarili i ocedili kopivu, naseckajte listove i formirajte od njih kuglice veličine jajeta i tako stavite u zamrzivač.
Kako upotrebljavati koprivu?
Najlakši način da se upoznate sa koprivom je da je dodajete u jela umesto drugog lisnatog bilja na koje ste se navikli – spanać, blitva i sl. Ako volite spanać, zavolećete i koprivu. Ona ima jaču aromu i gušću teksturu i nije „klizava“ kao spanać. Jedina razlika u pripremi je ta što pre upotrebe morate prvo da obarite koprivu, i tek onda da je seckate.
Ukoliko jedete jaja, ubacite naseckanu koprivu u omlet. Možete je dodati u pitu sa sirom. Ili jednostavno skuvajte heljdu, kinou ili pirinač, dodajte sitno naseckanu koprivu i imaćete zanimljiv i zdrav prilog. Ja je dodajem i u pastu sa povrćem, palentu, čorbe i obrok salate.
Od sveže koprive možete praviti smuti i pesto. Kad pravite smuti, samo umesto drugog zeleniša ubacite koprivu. Ako želite da smanjite njen ukus, dodajte sok od limuna i/ili ananas. Odlična je i u kombinaciji sa nanom i/ili matičnjakom. Recept za pesto naćićete u nastavku.
Čaj od koprive i nane sa đumbirom
Čaj od koprive i nane je posebno koristan za žene. Kopriva je bogata magnezijumom i kalcijumom – to su minerali koje često fale ženama. Nana doprinosi boljem varenju i ima umirujući efekat, dok je đumbir poznati borac za jak imunitet.
- 1 čaša naseckanih listova sveže koprive (ili ½ čaše suve)
- ½ čaše sveže nane (ili ¼ čaše suve)
- Sveži koren đumbira (3 cm)
- 1,5 litre vode
- med, malteks ili drugi zdraviji zaslađivač po ukusu
Operite koprivu i nanu, sitno narendajte đumbir. Prokuvajte vodu. Stavite bilje i đumbir u termos i zalijte vrelom vodom. Pustite da odstoji par sati. Procedite i zasladite po ukusu. Možete da napravite čaj i bez termosa, u tom slučaju zalijte bilje u šerpi i sačekajte 15-20 minuta.
Salata sa pečenom cveklom, koprivom i kozijim sirom
Ovu salatu bih nazvala „gvozdena“ jer pored toga što je neverovatno ukusna, ova salata bogata gvožđem, a zahvaljujući vitaminu C iz soka limuna gvožđe se lakše usvaja organizmom. Kozji sir je zdraviji i lakši za varenje od svih drugih sireva, zato ako niste vegan napravite ovu salatu baš sa mladim kozjim sirom. U ovom receptu mi se lepo uklopilo aromatično bundevino ulje, ali ako ga nemate, možete napraviti i sa maslinovim uljem.
- 3 srednje cvekle
- 150 g mladog kozijer sira
- 5 čaša sveže koprive
- veza rukole
- 2 kašike usitnjenih oraha
- 2 kašike bundevinog ulja
- 1-2 kašike soka limuna
- so, biber po ukusu
Dobro operite sveklu, isecite na pola, umotajte u alu foliju i pecite u rerni oko sat vremena, dok ne omekša. Za to vreme obarite koprivu u slanoj vodi, iscedite rukama i sitno naseckajte. Gotovu cveklu ohladite, oljuštite i naseckajte na kockice.
Kozji sir naseckajte, orahe izlomite rukama. Pomešajte sve sastojke, dodajte sok limuna i ulje, so i biber. Sve promešajte i uživajte u ovom zdravom specijalitetu.
Zeleni rižoto sa koprivom
Još jedna zanimljiva varijanta kako da iskoristite koprivu je da napravite zeleni rižoto. Obarena kopriva zadržava svoju smaragdno zelenu boju čak ako je kuvate više od 15 minuta (za razliku od zelja i spanaća koji postaju braonkasti), što daje rižotu lepu i jaku boju. Umesto belog pirinča možete uzeti integralni – na taj način vaše jelo biće dosta zdravije, ali možda manje lepo.
Sastojci za 2 porcije:
- 150 grama belog okruglog pirinča (ovde dobro ide kočanski)
- 1 čaša obarene koprive
- 2 kašike gi putera ili kokosovog ulja
- 2-3 kašike parmezana (opciono)
- 1 glavica crnog luka ili ½ praziluka
- 2 čena belog luka
- 4 čaše vode ili supe od povrća
- 100 ml belog vina
- so, biber
Makazama odvojite listove koprive od stabljike, operite ih, ubacite u vrelu vodu, posle 2-4 minuta izvadite, potopite u hladnu vodu i procedite kroz cediljku. Pritisnite da iscuri višak vode.
Sitno naseckajte koprivu. Nemojte koristiti blender, jer će ispasti kaša. U ovom receptu je bolje naseckati koprivu.
U dubokom tiganju ili šerpi sa debelim dnom zagrejte ulje na srednjoj vatri. Dodajte luk i dinstajte 2-3 minuta, često mešajući.
Dodajte sitno naseckan ili zgnječen beli luk i opran pirinač i mešajte 1 minut. Dodajte vino i mešajte još par minuta dok se tečnost ne ispari. Dodajte 1 kašičicu soli i postepeno dodavajte vodu (ili supu), često mešajući. Poklopite i ostavite da se kuva.
Kada rižoto je skoro gotov (pirinač je omekšao i upio svu tečnost), dodajte koprivu i dobro promešajte. Ako jedete sir, na kraju dodajte parmezan, promešajte i odmah služite.
Ako vam se dopala kopriva, probajte i ove recepte: