Ovo jelo se u Indiji zove čole palak (ćole je leblebija, a palak spanać), dobro zasiti, bogato je proteinima i ne sadrži gluten.
U Indiji za pripremu jela se najviše koristi prečišćeni maslac gi (ghee) koji se može nabaviti i u Srbiji. Ulje se zagreva na tiganju sa debelim dnom, a zatim na vrelo ulje se bacaju semenke kumina i crnog senfa koje treba da pucketaju i na taj način oslobađaju svoju energiju. Ovaj proces je jedan od ključnih u indijskoj kuhinji, koristi se u pripremi skoro svakog jela i zove se „tadka“.
U Indiji se ovo jelo služi sa tankim lepinjama (čapati, roti ili naan) ili uz običan pirinač.
Leblebije sa spanaćem na indijski način
- 150 g suvih leblebija (ili jedna konzerva)
- 3 čaše svežeg naseckanog spanaća
- 2 srednja paradajza
- ½ glavice crnog luka
- 1-2 kašičice narendanog đumbira
- ½ ljute papričice (opciono)
- 3 kašike gi-a (ghee, prečisćeni puter) ili drugog ulja
- 1 kašičica semenki kumina
- ½ kašičice semenki crnog senfa (opciono)
- 1 kašika mlevenog semena korijandera
- ½ kašičice kurkume u prahu
- ½ kašičice čili paprike u prahu
- 1 kašičica soli
Ako uzimate suvu leblebiju, potopite je preko noći, isperite, a onda je kuvajte 1-1,5 sata u slanoj vodi, dok ne postane dovoljno mekana. Sitno naseckajte paradajz, crni luk, ljutu papričicu i pomešajte sa narendanim đumbirom (najbolje u blenderu da ispadne pire). Zagrejte ulje u dugokom tiganju. Proverite temperaturu uja tako što bacite jednu semenku kumina. Ako odmah počne da pucketa, onda je temperatura ulja odgovarajuća. Dodajte semenke kumina i senfa. Sačekajte da semenke počnu da pucketaju, dodajte mešavinu paradajza, luka i đumbira, korijander u prahu, kurkumu i čili u prahu. Dinstajte 3-4 minuta na srednjoj vatri. Dodajte spanać, so i pola čaše vode. Poklopite i kuvajte 5 minuta na srednjoj vatri.
Dodajte kuvanu ili konzerviranu leblebiju (organsku konzerviranu leblebiju možete naći u DM-u) i promešajte. Kuvajte na slabijoj vatri još 7-8 minuta.